Прејди на содржината

Шмихел (Пивка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шмихел
Šmihel
Поглед на Шмихел
Шмихел is located in Slovenia
Шмихел
Шмихел
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°39′8.8″N 14°10′47.4″E / 45.652444° СГШ; 14.179833° ИГД / 45.652444; 14.179833
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаПивка
Површина
 • Вкупна2,02 км2 (0,78 ми2)
Надм. вис.&10000000000000447899999447,9 м
Население (2020)
 • Вкупно103
 • Густина51/км2 (130/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6257

Шмихел (словенечки: Šmihel) — населба во Општина Пивка во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.