Волче (Пивка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Волче
Volče
Волче is located in Slovenia
Волче
Волче
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°41′25.5″N 14°5′53.8″E / 45.690417° СГШ; 14.098278° ИГД / 45.690417; 14.098278
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаПивка
Површина
 • Вкупна13,54 км2 (5,23 ми2)
Надм. вис.&10000000000000587799999587,8 м
Население (2020)
 • Вкупно62
 • Густина4,6/км2 (12/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6256

Волче (словенечки: Volče) — населба во Општина Пивка во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.