Прејди на содржината

Палчје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Палчје
Palčje
Поглед на Палчје
Палчје is located in Slovenia
Палчје
Палчје
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°40′33.3″N 14°15′26.2″E / 45.675917° СГШ; 14.257278° ИГД / 45.675917; 14.257278
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаПивка
Површина
 • Вкупна30,57 км2 (11,80 ми2)
Надм. вис.&10000000000000602200000602,2 м
Население (2020)
 • Вкупно199
 • Густина6,5/км2 (17/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6257

Палчје (словенечки: Palčje) — населба во Општина Пивка во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.