Прејди на содржината

Дрсковче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бује
Buje
Поглед на Бује
Бује is located in Slovenia
Бује
Бује
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°39′20.5″N 14°13′18.8″E / 45.655694° СГШ; 14.221889° ИГД / 45.655694; 14.221889
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаПивка
Површина
 • Вкупна2,39 км2 (0,92 ми2)
Надм. вис.&10000000000000562500000562,5 м
Население (2020)
 • Вкупно124
 • Густина52/км2 (130/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6257

Дрсковче (словенечки: Drskovče) — населба во Општина Пивка во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.