Прејди на содржината

Долња Кошана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долња Кошана
Dolnja Košana
Поглед на Долња Кошана
Долња Кошана is located in Slovenia
Долња Кошана
Долња Кошана
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°39′54.9″N 14°7′25.2″E / 45.665250° СГШ; 14.123667° ИГД / 45.665250; 14.123667
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаПивка
Површина
 • Вкупна1,55 км2 (0,60 ми2)
Надм. вис.&10000000000000454000000454 м
Население (2020)
 • Вкупно317
 • Густина200/км2 (530/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6256

Долња Кошана (словенечки: Dolnja Košana) — населба во Општина Пивка во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.