Општина Апаче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Апаче
Občina Apače
општина
Грб на Општина Апаче
Грб
Местоположба на општината во Словенија
Местоположба на општината во Словенија
Земја Словенија
СедиштеАпаче
Управа
 • ГрадоначалникАндреј Штајер
Површина
 • Вкупна53,5 км2 (207 ми2)
Население (2010)[1]
 • Вкупно3.533
 • Густина6,6/км2 (17/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02)
Мреж. местоobcina-apace.si

Општина Апаче (словенечки: Občina Apače) — општина во областа Долна Штаерска, североисточна Словенија.[2] Се граничи со општините Шентиљ, Света Ана и Горња Радгона. Реката Мура тече по работ на оваа општина, и по неа поминува словенечко-австриската граница. Во 2020 г. населението броело 3.533 жители.[1] Седиште е селото Апаче.

Општината е основана со одлука во 2006 г. според која подрачјето околу Апаче е одвоено од Општина Горна Радгона на 1 јануари 2007 г.

Населени места[уреди | уреди извор]

Општината ги опфаќа следниве населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Prebivalstvo po naseljih, podrobni podatki, Slovenija, 1. januar 2020“. Statistični urad Republike Slovenije. 8 јуни 2020. Посетено на 8 јуни 2020.
  2. Apače municipal site

Надворешни врски[уреди | уреди извор]