Прејди на содржината

Подгорје (Апаче)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Подгорје
Podgorje
Поглед на Подгорје
Подгорје is located in Slovenia
Подгорје
Подгорје
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°42′17.1″N 15°49′20.9″E / 46.704750° СГШ; 15.822472° ИГД / 46.704750; 15.822472
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаАпаче
Површина
 • Вкупна1,35 км2 (0,52 ми2)
Надм. вис.&10000000000000230699999230,7 м
Население (2020)
 • Вкупно187
 • Густина140/км2 (360/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9253

Подгорје (словенечки: Podgorje) — населба во Општина Апаче во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.