Апаче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Апаче
Apače
Skyline of Апаче
Грб на Апаче
Апаче is located in Slovenia
Апаче
Апаче
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°41′48.9″N 15°54′23.2″E / 46.696917° СГШ; 15.906444° ИГД / 46.696917; 15.906444
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаАпаче
Површина
 • Вкупна4,4 км2 (1,7 ми2)
Надм. вис.&10000000000000218000000218 м
Население (2020)
 • Вкупно543
 • Густина120/км2 (320/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9253

Апаче (словенечки: Apače) — населба во Општина Апаче во источна Словенија. Населбата е центар на општината Апаче. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.