Прејди на содржината

Чрнци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дробтинци
Drobtinci
Поглед на Дробтинци
Дробтинци is located in Slovenia
Дробтинци
Дробтинци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°42′1.9″N 15°53′27.9″E / 46.700528° СГШ; 15.891083° ИГД / 46.700528; 15.891083
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаАпаче
Површина
 • Вкупна5,36 км2 (2,07 ми2)
Надм. вис.&10000000000000219099999219,1 м
Население (2020)
 • Вкупно270
 • Густина50/км2 (130/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9253

Чрнци (словенечки: Črnci) — населба во Општина Апаче во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.