Градска општина Љубљана

Координати: 46°03′N 14°31′E / 46.05° СГШ; 14.51° ИГД / 46.05; 14.51
Од Википедија — слободната енциклопедија
Градска општина Љубљана
Mestna občina Ljubljana
градска општина
Грб на Градска општина Љубљана
Местоположба во Словенија
Местоположба во Словенија
Земја Словенија
СедиштеЉубљана
Управа
 • MayorЗоран Јанковиќ
Површина[1]
 • Вкупна275 км2 (106 ми2)
Население (2020)[2]
 • Вкупно295.504
 • Густина1,100/км2 (2,800/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02)
Мреж. местоljubljana.si Уредете го ова на Википодатоците

Градска општина Љубљана (словенечки: Mestna občina Ljubljana, MOL) — една од единаесетте градски општини во Словенија, сместена во средишниот дел на земјата. Во 2020 г. општината имала 295.504 жители.[2] Седиште е Љубљана, најголемиот и главен град на Словенија.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Љубљана во потесна смисла е поделена на 17 четврти (наречени „четвртни заедници“, četrtne skupnosti):[3]

Секоја четврт е управувана од четвртен совет (četrtni svet).[4]

Населени места[уреди | уреди извор]

Општината ги опфаќа следниве населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Ljubljana“. Statistični urad Republike Slovenije.
  2. 2,0 2,1 „Prebivalstvo po naseljih, podrobni podatki, Slovenija, 1. januar 2020“. Statistični urad Republike Slovenije. 8 јуни 2020. Посетено на 8 јуни 2020.
  3. „Архивиран примерок“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 20 јуни 2013. Посетено на 20 март 2013.
  4. „Spremembe in dopolnitve statuta Mestne občine Ljubljana“. Uradni list Republike Slovenije (Slovenian). 24 јули 2007.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]