Бежиград (четврт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бежиград
Četrtna skupnost Bežigrad
Skyline of Бежиград
Карта на четврти во Љубљана. Четвртот Бежиград е обоен со сина боја.
Карта на четврти во Љубљана. Четвртот Бежиград е обоен со сина боја.
Бежиград is located in Slovenia
Бежиград
Бежиград
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°4′7″N 14°32′2″E / 46.06861° СГШ; 14.53389° ИГД / 46.06861; 14.53389
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаЉубљана
Површина
 • Вкупна7,2 км2 (2,8 ми2)
Надм. вис.&10000000000000295000000295 м
Население (2020)
 • Вкупно32.691
 • Густина4,500/км2 (12,000/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1000

Бежиград (четврт) (словенечки: Četrtna skupnost Bežigrad) — населба во Градска општина Љубљана. Го опфаќа северниот дел на Љубљана, главниот град на Словенија, помеѓу јужната железничка линија на југ, железничката линија Горна Корушка (или Камник) на запад, јамката на автопатот на север и улицата Шмартинска (Шмартинска цеста) и Гробиштата Жале на исток. Се протега од двете страни на улицата Виенска (Дунајска цеста), која е нејзина централна оска и главна сообраќајна артерија. Во потесна смисла, ги опфаќа населбите Бежиград, Бриње, Нове Стожице („Ново Стожице“, познато и како БС3) и Сава Девелопмент (Савско насеље). Во поширока смисла, Бежиград понекогаш се смета дека ги вклучува северните љубљански предградија Стожице, Јежица и округот Чрнуче. Бежиград е првенствено станбена населба. По должината на улицата Виенска има некои делови со висока концентрација на продавници и бизниси. Во северозападниот дел на округот има мала индустриска зона. Нејзините згради се генерално ниски (до шест ката), а преовладуваат едносемејните живеалишта. Поголемите заедници на станбени згради се концентрирани на источниот раб на областа, во Нове Стожице и Савско насеље.