Мосте (четврт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мосте
Četrtna skupnost Moste
Skyline of Мосте
Карта на четврти во Љубљана. Четвртот Мосте е број 7.
Карта на четврти во Љубљана. Четвртот Мосте е број 7.
Мосте is located in Slovenia
Мосте
Мосте
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°4′7″N 14°32′2″E / 46.06861° СГШ; 14.53389° ИГД / 46.06861; 14.53389
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаЉубљана
Површина
 • Вкупна3,40 км2 (1,31 ми2)
Надм. вис.&10000000000000295000000295 м
Население (2020)
 • Вкупно21.659
 • Густина6,400/км2 (16,000/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1000

Мосте (четврт) (словенечки: Četrtna skupnost Moste) — населба во Градска општина Љубљана. Го опфаќа источно-централниот дел на Љубљана, главниот град на Словенија. Населбата сега е вклучена во Среднословенечкиот статистички регион. Името го носи по некогашното село Мосте.