Јарше (четврт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јарше
Četrtna skupnost Jarše
Skyline of Јарше
Карта на четврти во Љубљана. Четвртот Головец е обоен со сина боја.
Карта на четврти во Љубљана. Четвртот Головец е обоен со сина боја.
Јарше is located in Slovenia
Јарше
Јарше
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°4′7″N 14°32′2″E / 46.06861° СГШ; 14.53389° ИГД / 46.06861; 14.53389
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаЉубљана
Површина
 • Вкупна9,1 км2 (3,5 ми2)
Надм. вис.&10000000000000295000000295 м
Население (2020)
 • Вкупно13.908
 • Густина1,500/км2 (4,000/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1000

Јарше (четврт) (словенечки: Četrtna skupnost Jarše) — населба во Градска општина Љубљана. Го опфаќа источно-централниот дел на Љубљана, главниот град на Словенија. Населбата сега е вклучена во Среднословенечкиот статистички регион. Името го носи по некогашното село Јарше.