Головец (четврт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Головец
Četrtna skupnost Golovec
Skyline of Головец
Карта на четврти во Љубљана. Четвртот Головец е обоен со сина боја.
Карта на четврти во Љубљана. Четвртот Головец е обоен со сина боја.
Головец is located in Slovenia
Головец
Головец
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°4′7″N 14°32′2″E / 46.06861° СГШ; 14.53389° ИГД / 46.06861; 14.53389
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаЉубљана
Површина
 • Вкупна8,3 км2 (3,2 ми2)
Надм. вис.&10000000000000342000000342 м
Население (2020)
 • Вкупно12.199
 • Густина1,500/км2 (3,800/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1000

Головец (четврт) (словенечки: Četrtna skupnost Golovec) — населба во Градска општина Љубљана. Го опфаќа ридот Головец, во источно-централниот дел на Љубљана, главниот град на Словенија. Населбата сега е вклучена во Среднословенечкиот статистички регион.