Дравље (четврт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дравље
Četrtna skupnost Dravlje
Skyline of Дравље
Карта на четврти во Љубљана. Четвртот Дравље е број 4.
Карта на четврти во Љубљана. Четвртот Дравље е број 4.
Дравље is located in Slovenia
Дравље
Дравље
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°4′7″N 14°32′2″E / 46.06861° СГШ; 14.53389° ИГД / 46.06861; 14.53389
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаЉубљана
Површина
 • Вкупна11,1 км2 (4,3 ми2)
Надм. вис.&10000000000000295000000295 м
Население (2020)
 • Вкупно15.743
 • Густина1,400/км2 (3,700/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1000

Дравље (четврт) (словенечки: Četrtna skupnost Dravlje) — населба во Градска општина Љубљана. Го опфаќа западниот дел на Љубљана, главниот град на Словенија. Населбата сега е вклучена во Среднословенечкиот статистички регион. Името го носи по некогашното село Дравље.