Општина Церкница

Координати: 45°48′N 14°22′E / 45.800° СГШ; 14.367° ИГД / 45.800; 14.367
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Церкница
Občina Cerknica
општина
Грб на Општина Церкница
Местоположба на Општина Церкница во Словенија
Местоположба на Општина Церкница во Словенија
Земја Словенија
СедиштеЦеркница
Управа
 • ГрадоначалникМарко Рупар
Површина
 • Вкупна241 км2 (93 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно11.580
 • Густина48/км2 (120/ми2)
Час. појасCET (UTC+01)

Општина Церкница (словенечки: Občina Cerknica) — општина во западна Словенија. Седиште на општината е градот Церкница. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Денес е дел од Приморско-нотрањскиот статистички регион.[1]

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Церкница, општината ги опфаќа и следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. E-občina. „Občina Cerknica“. www.cerknica.si (словенечки). Посетено на 2021-11-28.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]