Цајнарје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цајнарје
Cajnarje
Skyline of Цајнарје
Цајнарје is located in Slovenia
Цајнарје
Цајнарје
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°49′46.2″N 14°26′54.4″E / 45.829500° СГШ; 14.448444° ИГД / 45.829500; 14.448444
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна0,64 км2 (0,25 ми2)
Надм. вис.&10000000000000629000000629 м
Население (2020)
 • Вкупно20
 • Густина31/км2 (81/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1382

Цајнарје (словенечки: Cajnarje) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.