Прејди на содржината

Горење Језеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горење Језеро
Gorenje Jezero
Поглед на Горење Језеро
Горење Језеро is located in Slovenia
Горење Језеро
Горење Језеро
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°43′46.3″N 14°24′42″E / 45.729528° СГШ; 14.41167° ИГД / 45.729528; 14.41167
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна7,9 км2 (3,1 ми2)
Надм. вис.&10000000000000572899999572,9 м
Население (2020)
 • Вкупно132
 • Густина17/км2 (43/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1384

Горење Језеро (словенечки: Gorenje Jezero) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.