Стражишче (Церкница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стражишче
Stražišče
Skyline of Стражишче
Стражишче is located in Slovenia
Стражишче
Стражишче
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°50′32.3″N 14°23′56.9″E / 45.842306° СГШ; 14.399139° ИГД / 45.842306; 14.399139
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна1,15 км2 (0,44 ми2)
Надм. вис.&10000000000000887899999887,9 м
Население (2020)
 • Вкупно19
 • Густина17/км2 (43/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1380

Стражишче (словенечки: Stražišče) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.