Кржишче (Церкница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кржишче
Kržišče
Skyline of Кржишче
Кржишче is located in Slovenia
Кржишче
Кржишче
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°51′30.9″N 14°24′51.5″E / 45.858583° СГШ; 14.414306° ИГД / 45.858583; 14.414306
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна0,93 км2 (0,36 ми2)
Надм. вис.&10000000000000819100000819,1 м
Население (2020)
 • Вкупно7
 • Густина7,5/км2 (19/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1380

Кржишче (словенечки: Kržišče) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.