Свети Вид (Церкница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Вид
Sveti Vid
Skyline of Свети Вид
Свети Вид is located in Slovenia
Свети Вид
Свети Вид
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°51′2.9″N 14°27′37.7″E / 45.850806° СГШ; 14.460472° ИГД / 45.850806; 14.460472
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна1,47 км2 (0,57 ми2)
Надм. вис.&10000000000000844399999844,4 м
Население (2020)
 • Вкупно46
 • Густина31/км2 (81/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1380

Свети Вид (словенечки: Sveti Vid) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.