Прејди на содржината

Тавжље

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тавжље
Tavžlje
Поглед на Тавжље
Тавжље is located in Slovenia
Тавжље
Тавжље
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°51′5.8″N 14°28′35.6″E / 45.851611° СГШ; 14.476556° ИГД / 45.851611; 14.476556
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна0,64 км2 (0,25 ми2)
Надм. вис.&10000000000000805000000805 м
Население (2020)
 • Вкупно15
 • Густина23/км2 (61/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1380

Тавжље (словенечки: Tavžlje) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.