Подскрајник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Подскрајник
Podskrajnik
Skyline of Подскрајник
Подскрајник is located in Slovenia
Подскрајник
Подскрајник
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°47′43.1″N 14°20′30.4″E / 45.795306° СГШ; 14.341778° ИГД / 45.795306; 14.341778
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна0,94 км2 (0,36 ми2)
Надм. вис.&10000000000000560200000560,2 м
Население (2020)
 • Вкупно90
 • Густина96/км2 (250/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1380

Подскрајник (словенечки: Podskrajnik) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.