Отоница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Отоница
Otonica
Skyline of Отоница
Отоница is located in Slovenia
Отоница
Отоница
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°48′37.1″N 14°25′10″E / 45.810306° СГШ; 14.41944° ИГД / 45.810306; 14.41944
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна1,37 км2 (0,53 ми2)
Надм. вис.&10000000000000630899999630,9 м
Население (2020)
 • Вкупно27
 • Густина20/км2 (51/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1382

Отоница (словенечки: Otonica) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.