Рудолфово (Церкница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рудолфово
Rudolfovo
Skyline of Рудолфово
Рудолфово is located in Slovenia
Рудолфово
Рудолфово
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°51′3.3″N 14°56′56.7″E / 45.850917° СГШ; 14.949083° ИГД / 45.850917; 14.949083
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна0,74 км2 (0,29 ми2)
Надм. вис.&10000000000000833299999833,3 м
Население (2020)
 • Вкупно3
 • Густина4,1/км2 (10/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1380

Рудолфово (словенечки: Rudolfovo) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.