Прејди на содржината

Крањче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крањче
Kranjče
Поглед на Крањче
Крањче is located in Slovenia
Крањче
Крањче
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°50′17.1″N 14°25′58.5″E / 45.838083° СГШ; 14.432917° ИГД / 45.838083; 14.432917
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна0,96 км2 (0,37 ми2)
Надм. вис.&10000000000000750299999750,3 м
Население (2020)
 • Вкупно1
 • Густина1,0/км2 (2,7/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1380

Крањче (словенечки: Kranjče) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.