Добец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Добец
Dobec
Поглед на Добец
Добец is located in Slovenia
Добец
Добец
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°50′53″N 14°21′47.8″E / 45.84806° СГШ; 14.363278° ИГД / 45.84806; 14.363278
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна18,7 км2 (7,2 ми2)
Надм. вис.&10000000000000700299999700,3 м
Население (2020)
 • Вкупно66
 • Густина3,5/км2 (9,1/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1382

Добец (словенечки: Dobec) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.