Прејди на содржината

Мартињак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мартињак
Martinjak
Поглед на Мартињак
Мартињак is located in Slovenia
Мартињак
Мартињак
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°46′34″N 14°24′7.4″E / 45.77611° СГШ; 14.402056° ИГД / 45.77611; 14.402056
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна4,22 км2 (1,63 ми2)
Надм. вис.&10000000000000565500000565,5 м
Население (2020)
 • Вкупно297
 • Густина70/км2 (180/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1380

Мартињак (словенечки: Martinjak) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.