Корошче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Корошче
Korošče
Skyline of Корошче
Корошче is located in Slovenia
Корошче
Корошче
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°50′51″N 14°26′44″E / 45.84750° СГШ; 14.44556° ИГД / 45.84750; 14.44556
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна1,92 км2 (0,74 ми2)
Надм. вис.&10000000000000827399999827,4 м
Население (2020)
 • Вкупно3
 • Густина1,6/км2 (4,0/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1380

Корошче (словенечки: Korošče) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.