Прејди на содржината

Штрукљева Вас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Штрукљева Вас
Štrukljeva vas
Поглед на Штрукљева Вас
Штрукљева Вас is located in Slovenia
Штрукљева Вас
Штрукљева Вас
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°49′48.6″N 14°28′16.9″E / 45.830167° СГШ; 14.471361° ИГД / 45.830167; 14.471361
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна1,1 км2 (0,4 ми2)
Надм. вис.&10000000000000685000000685 м
Население (2020)
 • Вкупно32
 • Густина29/км2 (75/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1380

Штрукљева Вас (словенечки: Štrukljeva vas) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.