Пиковник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пиковник
Pikovnik
Skyline of Пиковник
Пиковник is located in Slovenia
Пиковник
Пиковник
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°51′42″N 14°24′57.8″E / 45.86167° СГШ; 14.416056° ИГД / 45.86167; 14.416056
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна1,85 км2 (0,71 ми2)
Надм. вис.&10000000000000859500000859,5 м
Население (2020)
 • Вкупно12
 • Густина6,5/км2 (17/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1380

Пиковник (словенечки: Pikovnik) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.