Гора (Церкница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гора
Gora
Skyline of Гора
Гора is located in Slovenia
Гора
Гора
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°49′46.6″N 14°25′47.7″E / 45.829611° СГШ; 14.429917° ИГД / 45.829611; 14.429917
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна1,57 км2 (0,61 ми2)
Надм. вис.&10000000000000729399999729,4 м
Население (2020)
 • Вкупно3
 • Густина1,9/км2 (4,9/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1380

Гора (словенечки: Gora) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.