Прејди на содржината

Брезје (Церкница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брезје
Brezje
Поглед на Брезје
Брезје is located in Slovenia
Брезје
Брезје
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°48′33.5″N 14°22′58″E / 45.809306° СГШ; 14.38278° ИГД / 45.809306; 14.38278
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна1,39 км2 (0,54 ми2)
Надм. вис.&10000000000000628600000628,6 м
Население (2020)
 • Вкупно29
 • Густина21/км2 (54/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1382

Брезје (словенечки: Brezje) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.