Зала (Церкница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зала
Zala
Поглед на Зала
Зала is located in Slovenia
Зала
Зала
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°51′34.6″N 14°27′26.3″E / 45.859611° СГШ; 14.457306° ИГД / 45.859611; 14.457306
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна2,11 км2 (0,81 ми2)
Надм. вис.&10000000000000842299999842,3 м
Население (2020)
 • Вкупно11
 • Густина5,2/км2 (14/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1380

Зала (словенечки: Zala) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.