Поникве (Церкница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поникве
Ponikve
Поглед на Поникве
Поникве is located in Slovenia
Поникве
Поникве
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°49′0.7″N 14°26′21.5″E / 45.816861° СГШ; 14.439306° ИГД / 45.816861; 14.439306
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна2 км2 (0,8 ми2)
Надм. вис.&10000000000000656399999656,4 м
Население (2020)
 • Вкупно27
 • Густина14/км2 (35/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1380

Поникве (словенечки: Ponikve) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.