Слугово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Слугово
Slugovo
Слугово is located in Slovenia
Слугово
Слугово
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°49′17″N 14°27′45.7″E / 45.82139° СГШ; 14.462694° ИГД / 45.82139; 14.462694
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна0,71 км2 (0,27 ми2)
Надм. вис.&10000000000000687700000687,7 м
Население (2020)
 • Вкупно18
 • Густина25/км2 (66/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1380

Слугово (словенечки: Slugovo) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.