Топол кај Бегуње

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Топол кај Бегуње
Topol pri Begunjah
Skyline of Топол кај Бегуње
Топол кај Бегуње is located in Slovenia
Топол кај Бегуње
Топол кај Бегуње
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°48′59.5″N 14°24′17.8″E / 45.816528° СГШ; 14.404944° ИГД / 45.816528; 14.404944
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна6,33 км2 (2,44 ми2)
Надм. вис.&10000000000000632100000632,1 м
Население (2020)
 • Вкупно76
 • Густина12/км2 (31/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1382

Топол кај Бегуње (словенечки: Topol pri Begunjah) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.