Чохово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чохово
Čohovo
Skyline of Чохово
Чохово is located in Slovenia
Чохово
Чохово
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°51′14.3″N 14°27′50.2″E / 45.853972° СГШ; 14.463944° ИГД / 45.853972; 14.463944
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна0,75 км2 (0,29 ми2)
Надм. вис.&10000000000000850100000850,1 м
Население (2020)
 • Вкупно4
 • Густина5,3/км2 (14/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1380

Чохово (словенечки: Čohovo) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.