Прејди на содржината

Подсливница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Подсливница
Podslivnica
Поглед на Подсливница
Подсливница is located in Slovenia
Подсливница
Подсливница
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°48′26.5″N 14°26′37.1″E / 45.807361° СГШ; 14.443639° ИГД / 45.807361; 14.443639
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна1,69 км2 (0,65 ми2)
Надм. вис.&10000000000000669799999669,8 м
Население (2020)
 • Вкупно30
 • Густина18/км2 (46/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1382

Подсливница (словенечки: Podslivnica) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.