Хрушкарје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хрушкарје
Hruškarje
Skyline of Хрушкарје
Хрушкарје is located in Slovenia
Хрушкарје
Хрушкарје
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°50′6″N 14°26′54.2″E / 45.83500° СГШ; 14.448389° ИГД / 45.83500; 14.448389
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна0,73 км2 (0,28 ми2)
Надм. вис.&10000000000000652100000652,1 м
Население (2020)
 • Вкупно40
 • Густина55/км2 (140/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1380

Хрушкарје (словенечки: Hruškarje) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.