Бегуње кај Церкница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бегуње кај Церкница
Begunje pri Cerknici
Skyline of Бегуње кај Церкница
Бегуње кај Церкница is located in Slovenia
Бегуње кај Церкница
Бегуње кај Церкница
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°48′47.6″N 14°22′31.4″E / 45.813222° СГШ; 14.375389° ИГД / 45.813222; 14.375389
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна8,76 км2 (3,38 ми2)
Надм. вис.&10000000000000605500000605,5 м
Население (2020)
 • Вкупно716
 • Густина82/км2 (210/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1382

Бегуње кај Церкница (словенечки: Begunje pri Cerknici) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.