Захриб

Од Википедија — слободната енциклопедија
Захриб
Zahrib
Skyline of Захриб
Захриб is located in Slovenia
Захриб
Захриб
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°50′44.9″N 14°29′19.9″E / 45.845806° СГШ; 14.488861° ИГД / 45.845806; 14.488861
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна1,52 км2 (0,59 ми2)
Надм. вис.&10000000000000810600000810,6 м
Население (2020)
 • Вкупно7
 • Густина4,6/км2 (12/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1380

Захриб (словенечки: Zahrib) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.