Прејди на содржината

Жупено

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жупено
Župeno
Поглед на Жупено
Жупено is located in Slovenia
Жупено
Жупено
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°51′13.5″N 14°25′2.8″E / 45.853750° СГШ; 14.417444° ИГД / 45.853750; 14.417444
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна0,76 км2 (0,29 ми2)
Надм. вис.&10000000000000798600000798,6 м
Население (2020)
 • Вкупно25
 • Густина33/км2 (85/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1380

Жупено (словенечки: Župeno) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.