Блочице

Од Википедија — слободната енциклопедија
Блочице
Bločice
Skyline of Блочице
Блочице is located in Slovenia
Блочице
Блочице
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°45′49.2″N 14°27′14.3″E / 45.763667° СГШ; 14.453972° ИГД / 45.763667; 14.453972
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна4,32 км2 (1,67 ми2)
Надм. вис.&10000000000000622500000622,5 м
Население (2020)
 • Вкупно108
 • Густина25/км2 (65/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1384

Блочице (словенечки: Bločice) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.