Прејди на содржината

Блошка Полица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Блошка Полица
Bloška Polica
Блошка Полица is located in Slovenia
Блошка Полица
Блошка Полица
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°45′35.9″N 14°28′10″E / 45.759972° СГШ; 14.46944° ИГД / 45.759972; 14.46944
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна4,17 км2 (1,61 ми2)
Надм. вис.&10000000000000682200000682,2 м
Население (2020)
 • Вкупно89
 • Густина21/км2 (55/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1384

Блошка Полица (словенечки: Bloška Polica) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.