Милава

Од Википедија — слободната енциклопедија
Милава
Milava
Skyline of Милава
Милава is located in Slovenia
Милава
Милава
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°49′24.5″N 14°26′43.1″E / 45.823472° СГШ; 14.445306° ИГД / 45.823472; 14.445306
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна0,31 км2 (0,12 ми2)
Надм. вис.&10000000000000634700000634,7 м
Население (2020)
 • Вкупно10
 • Густина32/км2 (84/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1380

Милава (словенечки: Milava) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.