Кошчаке

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кошчаке
Koščake
Skyline of Кошчаке
Кошчаке is located in Slovenia
Кошчаке
Кошчаке
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°50′56″N 14°26′11.1″E / 45.84889° СГШ; 14.436417° ИГД / 45.84889; 14.436417
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна1,38 км2 (0,53 ми2)
Надм. вис.&10000000000000849899999849,9 м
Население (2020)
 • Вкупно4
 • Густина2,9/км2 (7,5/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1380

Кошчаке (словенечки: Koščake) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.