Долење Отаве

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долење Отаве
Dolenje Otave
Skyline of Долење Отаве
Долење Отаве is located in Slovenia
Долење Отаве
Долење Отаве
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°50′13.6″N 14°24′57.4″E / 45.837111° СГШ; 14.415944° ИГД / 45.837111; 14.415944
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна2,04 км2 (0,79 ми2)
Надм. вис.&10000000000000793000000793 м
Население (2020)
 • Вкупно31
 • Густина15/км2 (39/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1380

Долење Отаве (словенечки: Dolenje Otave) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.