Прејди на содржината

Јершиче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јершиче
Jeršiče
Поглед на Јершиче
Јершиче is located in Slovenia
Јершиче
Јершиче
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°50′35.5″N 14°28′14.6″E / 45.843194° СГШ; 14.470722° ИГД / 45.843194; 14.470722
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна0,91 км2 (0,35 ми2)
Надм. вис.&10000000000000818299999818,3 м
Население (2020)
 • Вкупно18
 • Густина20/км2 (51/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1380

Јершиче (словенечки: Jeršiče) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.