Репарје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Репарје
Reparje
Skyline of Репарје
Репарје is located in Slovenia
Репарје
Репарје
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°49′37.1″N 14°26′32.3″E / 45.826972° СГШ; 14.442306° ИГД / 45.826972; 14.442306
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна0,24 км2 (0,09 ми2)
Надм. вис.&10000000000000632399999632,4 м
Население (2020)
 • Вкупно8
 • Густина33/км2 (86/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1380

Репарје (словенечки: Reparje) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.